En ljuvlig duk dekorerad med stjärnor. Passar bra som sommarduk såväl som duk på julbordet.
Storlek: 160×160 cm
Färg: Finns endast en styck i färgen Lime kvar.
Kvalité: Hellinne
Design: Helena Bengtsson
Krympmån:
Alla angivna storlekar avser otvättad vävnad. Räkna med en krympmån på cirka 5-7% både på längd och bredd i samband med första tvätten. Följ tvättinstruktionen.
Tvättråd:
Tvätta första gången i 80°C, därefter i 60°C. Skölj noggrant. Använd tvättmedel utan blekmedel. Centrifugeras lätt, får ej torktumlas.
Klässbols linneväveri är ett familjeföretag som härstammar från slutet på 1800-talet. Det är nu tredje och fjärde generationen som driver företaget. Produktionen är belägen i Klässbol utanför Arvika i Värmland, där det även finns en butik och kafé. Klässbols och lin är lika med kvalitet och det finns produkter för alla rum. Kunglig hovleverantör sedan 1970-talet och står bland annat för dukarna till Nobelfesten. Samtidigt som de bevarar gamla, traditionella mönster tar de fram nya, moderna. De samarbetar med erkända formgivare, både nationella och internationella. Klässbols har vunnit flera designpriser.
Maila mig om du har någon fråga.
Leverantör: Klässbols Linneväveri AB
Recensioner
Det finns inga recensioner än.